
onsemi
Product No:
74ACT04SC
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.5795
5.795
25
0.54416
13.604
100
0.41268
41.268
250
0.351196
87.799
500
0.333621
166.8105
1000
0.2546
254.6
2500
0.237044
592.61
5000
0.228266
1141.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74ACT |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74ACT04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.5ns @ 5V, 50pF |