
Texas Instruments
Product No:
74ACT16245DGGR
Manufacturer:
Package:
48-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 48TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6885
2.6885
10
2.41965
24.1965
25
2.28228
57.057
100
1.94446
194.446
250
1.825824
456.456
500
1.597596
798.798
1000
1.32372
1323.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ACT16245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |