
Nexperia USA Inc.
Product No:
74AHC541BQ,115
Manufacturer:
Package:
20-DHVQFN (4.5x2.5)
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DHVQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.494
4.94
25
0.46132
11.533
100
0.369075
36.9075
250
0.342722
85.6805
500
0.289997
144.9985
1000
0.224086
224.086
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AHC541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-DHVQFN (4.5x2.5) |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |