
Nexperia USA Inc.
Product No:
74AHCT00D,118
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.39995
3.9995
25
0.36594
9.1485
100
0.272175
27.2175
250
0.246696
61.674
500
0.204155
102.0775
1000
0.153121
153.121
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AHCT00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 50pF |