74ALVC16240DT
onsemi
Product No:
74ALVC16240DT
Manufacturer:
onsemi
Package:
48-TSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 8411
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 650
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series 74ALVC
Package Bulk
Input Type -
Logic Type Buffer, Inverting
Output Type 3-State
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Product Status Active
Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
Number of Elements 4
Base Product Number 74ALVC16240
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-TSSOP
Current - Output High, Low 24mA, 24mA