
onsemi
Product No:
74LCX540MTC
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.8588
8.588
25
0.81548
20.387
100
0.626145
62.6145
250
0.55328
138.32
500
0.524172
262.086
1000
0.407692
407.692
2500
0.387306
968.265
5000
0.372742
1863.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74LCX |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LCX540 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |