
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC2G00GN,115
Manufacturer:
Package:
8-XSON (1.2x1)
Batch:
-
Description:
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8XSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.5263
5.263
25
0.49438
12.3595
100
0.403465
40.3465
250
0.374756
93.689
500
0.318934
159.467
1000
0.255142
255.142
2500
0.23122
578.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XFDFN |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.58V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 8-XSON (1.2x1) |
| Input Logic Level - High | 1.07V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.3ns @ 5V, 50pF |