
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC2G06GV,125
Manufacturer:
Package:
6-TSOP
Batch:
-
Description:
IC INVERTER OD 2CH 2-INP 6TSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.3762
3.762
25
0.34428
8.607
100
0.256215
25.6215
250
0.23218
58.045
500
0.192128
96.064
1000
0.144106
144.106
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74, SOT-457 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G06 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 6-TSOP |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | -, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 2.9ns @ 5V, 50pF |