
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC2G08DP,125
Manufacturer:
Package:
8-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC GATE AND 2CH 2-INP 8TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.3819
3.819
25
0.35606
8.9015
100
0.284905
28.4905
250
0.264594
66.1485
500
0.223877
111.9385
1000
0.172995
172.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 0.95V ~ 3.4V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.8ns @ 5V, 50pF |