
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC2G08GS-Q100X
Manufacturer:
Package:
8-XSON (1.35x1)
Batch:
-
Description:
IC GATE AND 2CH 2-INP 8XSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
10
0.40945
4.0945
25
0.3743
9.3575
100
0.278635
27.8635
250
0.252548
63.137
500
0.209
104.5
1000
0.15675
156.75
2500
0.143688
359.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XFDFN |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 8-XSON (1.35x1) |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.8ns @ 5V, 50pF |