
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC2G241DC,125
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.55385
5.5385
25
0.5168
12.92
100
0.41344
41.344
250
0.383914
95.9785
500
0.324843
162.4215
1000
0.251018
251.018
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G241 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 1 |