
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC2G74DP,125
Manufacturer:
Package:
8-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.4047
4.047
25
0.37772
9.443
100
0.302195
30.2195
250
0.28063
70.1575
500
0.237443
118.7215
1000
0.183483
183.483
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Type | D-Type |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Complementary |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 200 MHz |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Input Capacitance | 4 pF |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC2G74 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 40 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.1ns @ 5V, 50pF |