
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC541ABQ,115
Manufacturer:
Package:
20-DHVQFN (4.5x2.5)
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20DHVQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.4256
4.256
25
0.39672
9.918
100
0.31749
31.749
250
0.294842
73.7105
500
0.24947
124.735
1000
0.192774
192.774
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-DHVQFN (4.5x2.5) |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |