
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC86AD,118
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.35435
3.5435
25
0.32414
8.1035
100
0.24111
24.111
250
0.2185
54.625
500
0.180823
90.4115
1000
0.135622
135.622
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LVC86 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.58V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 1.07V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 40 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5ns @ 3.3V, 50pF |