
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC8T245BQ,118
Manufacturer:
Package:
24-DHVQFN (5.5x3.5)
Batch:
-
Description:
IC TRANSLATR TXRX 5.5V 24DHVQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
1.04405
10.4405
25
0.99066
24.7665
100
0.81377
81.377
250
0.760722
190.1805
500
0.672277
336.1385
1000
0.530746
530.746
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-DHVQFN (5.5x3.5) |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |