
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVCH8T245BQ,118
Manufacturer:
Package:
24-DHVQFN (5.5x3.5)
Batch:
-
Description:
IC TRANSLATR TXRX 5.5V 24DHVQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1875
1.1875
10
1.0583
10.583
25
1.00472
25.118
100
0.825455
82.5455
250
0.771628
192.907
500
0.681891
340.9455
1000
0.538346
538.346
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVCH |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVCH8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-DHVQFN (5.5x3.5) |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |