
onsemi
Product No:
74LVTH240MTCX
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.672
1.672
10
1.50385
15.0385
25
1.41854
35.4635
100
1.13468
113.468
250
0.992864
248.216
500
0.964497
482.2485
1000
0.765928
765.928
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74LVTH |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVTH240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 4 |