
onsemi
Product No:
74LVX74MTCX
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.5263
5.263
25
0.49134
12.2835
100
0.36499
36.499
250
0.308826
77.2065
500
0.294785
147.3925
1000
0.217578
217.578
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Type | D-Type |
| Series | 74LVX |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Complementary |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 85 MHz |
| Voltage - Supply | 2V ~ 3.6V |
| Input Capacitance | 4 pF |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVX74 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 13.2ns @ 3.3V, 50pF |