
Nexperia USA Inc.
Product No:
74VHC244PW,118
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.39235
3.9235
25
0.36632
9.158
100
0.29298
29.298
250
0.272042
68.0105
500
0.230185
115.0925
1000
0.177868
177.868
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74VHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74VHC244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 4 |