
Nexperia USA Inc.
Product No:
74VHC245BQ,115
Manufacturer:
Package:
20-DHVQFN (4.5x2.5)
Batch:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DHVQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.4579
4.579
25
0.4275
10.6875
100
0.341905
34.1905
250
0.31749
79.3725
500
0.26866
134.33
1000
0.207594
207.594
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74VHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74VHC245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-DHVQFN (4.5x2.5) |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |