
onsemi
Product No:
74VHC273MTCX
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.7315
7.315
25
0.68704
17.176
100
0.520885
52.0885
250
0.443308
110.827
500
0.421116
210.558
1000
0.321385
321.385
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Type | D-Type |
| Series | 74VHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Master Reset |
| Output Type | Non-Inverted |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 110 MHz |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Input Capacitance | 4 pF |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74VHC273 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11ns @ 5V, 50pF |