
Nexperia USA Inc.
Product No:
74VHCT244BQ,115
Manufacturer:
Package:
20-DHVQFN (4.5x2.5)
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DHVQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.45315
4.5315
25
0.42332
10.583
100
0.338675
33.8675
250
0.31445
78.6125
500
0.266076
133.038
1000
0.205599
205.599
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74VHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74VHCT244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-DHVQFN (4.5x2.5) |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 4 |