
onsemi
Product No:
74VHCT541AMTCX
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
10
1.02505
10.2505
25
0.97318
24.3295
100
0.747365
74.7365
250
0.660478
165.1195
500
0.625727
312.8635
1000
0.486676
486.676
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74VHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74VHCT541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |