
Nexperia USA Inc.
Product No:
74VHCT541D,118
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.62225
6.2225
25
0.58444
14.611
100
0.47709
47.709
250
0.443118
110.7795
500
0.377112
188.556
1000
0.301692
301.692
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74VHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74VHCT541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |