
onsemi
Product No:
74VHCT574AMTCX
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.62985
6.2985
25
0.59204
14.801
100
0.448685
44.8685
250
0.3819
95.475
500
0.362786
181.393
1000
0.276868
276.868
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Type | D-Type |
| Series | 74VHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Standard |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 130 MHz |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Input Capacitance | 4 pF |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74VHCT574 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, - |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10.4ns @ 5V, 50pF |