
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
75160-327-02LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.247
0.247
10
0.20805
2.0805
100
0.159885
15.9885
500
0.135318
67.659
1000
0.110704
110.704
5000
0.09841
492.05
10000
0.089176
891.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 110V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 75160 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.105" (2.67mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 130°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.465" (11.81mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.260" (6.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 78.7µin (2.00µm) |