
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76384-311LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3015
1.3015
10
1.1286
11.286
100
1.0089
100.89
500
0.840731
420.3655
1000
0.720632
720.632
5000
0.63896
3194.8
10000
0.624549
6245.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Dubox™ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.368" (9.35mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 76384 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 11 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.134" (3.40mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.411" (10.44mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.197" (5.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |