
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
770071-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT HSG 3POS 5.03MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.28405
2.8405
25
0.28234
7.0585
50
0.27664
13.832
100
0.23636
23.636
250
0.212762
53.1905
500
0.200925
100.4625
1000
0.176102
176.102
2500
0.174924
437.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.198" (5.03mm) |
| Series | Commercial .093" Pin and Socket |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | - |
| Contact Type | Male or Female |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 770071 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |