
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
770583-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 16POS 4.14MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3205
1.3205
10
1.23215
12.3215
25
1.18636
29.659
50
1.17477
58.7385
100
1.0602
106.02
250
1.02581
256.4525
500
0.934116
467.058
1000
0.836694
836.694
2500
0.77939
1948.475
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | White |
| Pitch | 0.163" (4.14mm) |
| Series | Mini-Universal MATE-N-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.163" (4.14mm) |
| Contact Type | Male or Female |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 770583 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 16 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |