
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
770669-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 23POS 4MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.2525
13.2525
10
11.98805
119.8805
25
11.67132
291.783
50
11.22729
561.3645
100
10.40269
1040.269
250
10.339306
2584.8265
500
9.958717
4979.3585
1000
8.880382
8880.382
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | AMPSEAL |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Sealable |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 3 |
| Pitch - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 770669 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 23 |
| Row Spacing - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |