
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
770873-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 4.14MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
1.11815
11.1815
100
0.96197
96.197
500
0.847533
423.7665
1000
0.759145
759.145
5000
0.686346
3431.73
10000
0.64352
6435.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini-Universal MATE-N-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.163" (4.14mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | White |
| Insulation Height | 0.531" (13.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 770873 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Length - Post | 0.175" (4.45mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin-Lead |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 150.0µin (3.81µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 150.0µin (3.81µm) |