
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
776087-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 23POS 4MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.5565
13.5565
10
13.27625
132.7625
25
12.92342
323.0855
80
12.287898
983.03184
240
11.087374
2660.96976
440
11.016742
4847.36648
960
9.604338
9220.16448
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | AMPSEAL |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Sealed |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 3 |
| Pitch - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 776087 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 23 |
| Row Spacing - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |