
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
776163-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 35POS 4MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.461
17.461
10
17.0924
170.924
25
16.63792
415.948
50
15.81978
790.989
100
14.27413
1427.413
250
14.183234
3545.8085
500
12.364858
6182.429
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | AMPSEAL |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Sealed |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 3 |
| Pitch - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 776163 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 35 |
| Row Spacing - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |