
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
776228-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 23POS 4MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.1505
12.1505
10
10.9896
109.896
25
10.6989
267.4725
50
10.29173
514.5865
100
9.535815
953.5815
250
9.477694
2369.4235
500
9.128816
4564.408
1000
8.140341
8140.341
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | AMPSEAL |
| Package | Bulk |
| Features | Mounting Flange, Sealed |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 3 |
| Pitch - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 776228 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 23 |
| Row Spacing - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |