
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
776280-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 4MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.4525
9.4525
10
8.23555
82.3555
36
8.018788
288.676368
72
7.802008
561.744576
108
7.325203
791.121924
252
7.281902
1835.039304
972
6.848455
6656.69826
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | AMPSEAL |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Sealed |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 3 |
| Pitch - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 776280 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |