Home / Microprocessors / 79RC32H435-266BCGI
79RC32H435-266BCGI
Renesas Electronics America Inc
Product No:
79RC32H435-266BCGI
Package:
256-CABGA (17x17)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
USB -
SATA -
Speed 266MHz
Series Interprise™
Package Tray
Ethernet 10/100Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor MIPS32
Package / Case 256-LBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DDR
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number 79RC32
Additional Interfaces I²C, PCI, SPI, UART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)