
Weidmüller
Product No:
8000078330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PCB PLUG-IN CONNECTOR (WIRE CONN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.814
5.814
10
4.43175
44.3175
25
4.15112
103.778
50
3.6898
184.49
100
3.60962
360.962
250
3.328876
832.219
500
3.008042
1504.021
1000
2.667125
2667.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MPS |
| Package | Box |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 26.8A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.610" (15.49mm) |
| Termination Style | Screwless - Snap In |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |