
Weidmüller
Product No:
8000078331
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PCB PLUG-IN CONNECTOR (WIRE CONN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.593
6.593
10
5.20125
52.0125
25
4.9476
123.69
50
4.49084
224.542
100
4.313285
431.3285
250
3.805814
951.4535
500
3.552088
1776.044
1000
3.298372
3298.372
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MPS |
| Package | Box |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 26.8A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.610" (15.49mm) |
| Termination Style | Screwless - Snap In |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |