
Weidmüller
Product No:
8000078338
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HYBRID CONNECTOR (BOARD CONNECTI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6505
2.6505
10
2.00735
20.0735
25
1.86086
46.5215
50
1.67314
83.657
100
1.63229
163.229
250
1.428268
357.067
500
1.305832
652.916
1000
1.183415
1183.415
5000
1.040592
5202.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MHS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 26.8A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.469" (11.90mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |