805J7R5E
Ohmite
Product No:
805J7R5E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 7.5 OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series Acrasil® 80
Package Bulk
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 7.5 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.843" L (10.30mm x 46.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C