81100-600303-RB
3M
Product No:
81100-600303-RB
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Cable/Wire
Series 810
Package Tray
Features Board Lock
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.405" (10.29mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 81100
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 100
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 0.75A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.140" (3.56mm)