81100-600C01
3M
Product No:
81100-600C01
Description:
CONN HEADER SMD 100POS 1.27MM
Series 810
Package Tray
Features -
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.405" (10.29mm)
Number of Positions 100
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 0.75A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.140" (3.56mm)