81100-650203-RB
3M
Product No:
81100-650203-RB
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Series 810
Package Tray
Features Board Lock
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.405" (10.29mm)
Number of Positions 100
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.092" (2.34mm)
Current Rating (Amps) 0.75A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.140" (3.56mm)