81100-M20203
3M
Product No:
81100-M20203
Description:
CONN HEADER R/A 100P 1.27MM
Series 810
Package Bulk
Features Board Lock
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.310" (7.87mm)
Number of Positions 100
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.140" (3.56mm)