
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826629-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.25365
2.5365
100
0.230565
23.0565
500
0.178961
89.4805
1000
0.166326
166.326
5000
0.147374
736.87
10000
0.13053
1305.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826629 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.500" (12.70mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.264" (6.70mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |