
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826632-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.5282
5.282
100
0.439945
43.9945
500
0.375839
187.9195
1000
0.329403
329.403
5000
0.291821
1459.105
10000
0.27361
2736.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826632 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.500" (12.70mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.264" (6.70mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |