
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826634-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.68875
6.8875
100
0.555845
55.5845
500
0.492157
246.0785
1000
0.431357
431.357
5000
0.376352
1881.76
10000
0.350294
3502.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.219" (5.56mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826634 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.264" (6.70mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |