
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826646-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.52345
5.2345
100
0.43567
43.567
500
0.372172
186.086
1000
0.326192
326.192
5000
0.288971
1444.855
10000
0.27094
2709.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826646 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.465" (11.81mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.228" (5.80mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |