
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826656-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.36325
13.6325
100
1.215715
121.5715
500
1.088073
544.0365
1000
0.973892
973.892
5000
0.873145
4365.725
10000
0.80598
8059.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826656 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 16 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.465" (11.81mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.228" (5.80mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |