
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826658-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2635
1.2635
10
1.1799
11.799
100
1.015265
101.5265
500
0.894539
447.2695
1000
0.80124
801.24
5000
0.724413
3622.065
10000
0.658559
6585.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826658 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 10 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.551" (14.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.315" (8.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |